SPECIÁLNÍ ZPRÁVA – RUSKÁ INVAZE NA UKRAJINU

Vážení klienti,
 
Bohužel se smutný den 24/2/2022 pravděpodobně zapíše do historických knih. Ruského prezidenta nezaujala hrozba sankcí ze Západu, sobecky sleduje své vlastní zájmy a nechal svou armádu napadnout Ukrajinu.
Mezinárodní akciové trhy již na tuto invazi zareagovaly slabými cenami. Dnešní reakce trhu je překvapivě utlumená. Vývoj v nejbližších dnech bude jistě záviset na dalším dění na Ukrajině.

 

Každý válečný konflikt vyvolává mnoho otázek v našich myslích a některé se týkají i našich peněz. Jedna z nich zřejmě bude, “jak ochránit své úspory, abych o ně nepřišel”. Rozhodujeme-li se na základě strachu o peníze, mohou být naše rozhodnutí chybná. Je proto důležité zachovat chladnou hlavu.

Z dlouhodobého pohledu zůstaly trhy většinou přes četné válečné konflikty odolné. Podíváme-li se na 18 konfliktů od roku 1940, byl průměrný pokles cen akcií 5,4%. Podívejme se například na invazi USA do Panamy v roce 1989. Trhy reagovaly 1,9% poklesem, ale za 6 měsíců už byly 8% v plusu.

Přirozenou reakcí běžného investora je vystoupit z investic a přečkat vypjatou situaci v bezpečí v hotovosti. Důležité ale je si uvědomit, že trhy reagují na jakoukoliv situaci dopředu a velmi rychle. Rizika spojená s válečným konfliktem jsou tedy do cen akcií již započítána a prodávat nyní své akciové investice znamená prodávat se ztrátou.

I v případě, že by trhy dále klesaly, bude pro investora prakticky nemožné “trefit” správný okamžik, kdy akciové portfolio znovu nakoupit. Většina takových pokusů skončí tak, že investor nakupuje akcie dráž, než za kolik je prodal.


Jak hodnotíme situaci? Zde jsou různé scénáře:
Celkově Rusko nehraje hlavní roli. Co se týče hrubého domácího produktu, Rusko nepatří mezi „velké hráče“ a je pouze na úrovni země jako Belgie. Velkou otázkou pro Západ jistě bude, zda Rusko udrží nebo neudrží své dodávky energie. To bude záviset na sankcích uvalených Západem.
Putin si samozřejmě musí být vědom toho, že v případě energetického bojkotu z jeho strany bude Západ v následujících měsících usilovat o dodávky energie z jiných zemí. Je otázkou, zda chce podstoupit riziko ztráty Západu jako odběratele energie a jako velmi důležitého devizového zdroje.
 
Energetický bojkot může mít pro Západ následující důsledky:

  • Dlouhodobě výrazně vyšší ceny ropy a plynu
  • Další růst inflace
  • Výrazně restriktivnější postup centrálních bank
  • recese
 
Pokud nedojde k energetickému bojkotu, může být situace následující:
  • ustálení cen energií
  • Žádné další zvyšování míry inflace
  • Žádný „dodatečný“ tlak na působení na centrální banky

 
Jakmile se v průběhu roku 2022 uvolní dodavatelské řetězce, kapitálové trhy se mohou vrátit k běžnému provozu. A ekonomické vyhlídky pak lze hodnotit jako velmi pozitivní.
V roce 2014 Rusko anexi Krymu položilo základy dnešní války. I když se dnešní situace nedá srovnávat jedna ku jedné s tou z roku 2014 – ani z hlediska ozbrojeného konfliktu, ani světové ekonomické situace – stále se lze ohlédnout zpět.
Tento graf porovnává vývoj evropského akciového trhu, cen ropy a plynu v období 2014 až 2016:

 

Věnujte prosím zvláštní pozornost škálování pro vaše hodnocení. Ceny energií tehdy během roku 2014 a dvou následujících let výrazně klesly, zatímco akciové trhy rostly.
Nelze vyloučit, že podobný vývoj bude i v následujících týdnech a měsících.

Svět se změnil, naše doporučení a strategie nikoliv. Dodržujeme časem prověřené investiční principy a chráníme tak vaše bohatství.

1) Myslete dlouhodobě
2) Diverzifikujte
3) Vyhýbejte se časování trhu
4) Nepanikařte
 
V rámci naší práce bedlivě sledujeme vývoj a podle toho v krátké době reagujeme.

Warren Buffett jednou prohlásil, že akciový trh je navržen tak, aby přemisťoval peníze od aktivních k trpělivým. Pokud má klient dlouhodobý investiční horizont, je mnohem bezpečnější strategií „přestát“ případný propad, než se snažit poklesu vyhnout.

Doporučujeme zachovat chladnou hlavu a zaměřit se na Váš dlouhodobý investiční plán. Z našeho pohledu, vzhledem k silnému ekonomickému růstu a dobrým finančním ukazatelům firem, může být aktuální situace dobrou příležitostí přidat do Vašeho portfolia kvalitní investice za nižší ceny.

V případě dotazů jsme Vám samozřejmě vždy k dispozici.