Litujete, jak málo jste si odložili na odchod do důchodu? Zde jsou 3 tipy, jak na to.

Nedávný průzkum, který publikoval Charles Schwab a ve kterém zkoumal postoje a chování 1000 lidí, zjistil, že lidé často litují svých výdajů, které jim brání ušetřit více na odchod do důchodu. Konkrétně dvě třetiny lidí si přejí, aby v minulosti utratili méně, zejména na krátkodobé potěšení, jako jsou jídlo, drahé oblečení, nové vozy, prázdniny a ušetřili více na odchod do důchodu.

Lidé, kteří se průzkum společnosti Schwab zůčastnili, nelitují výdaje na věci, které přispívají k dlouhodobému úspěchu a štěstí, jako je bydlení, svatby, studentské půjčky a výuka pro své děti.

Takže, jaké rady nabízejí odborníci těm, kteří šetří na odchod do důchodu a kteří se chtějí vyvarovat pocitu lítosti?

Stanovte cíle a vytvořte rozpočet

Nejlepší způsob, jak se vyhnout „lítosti“, je mít opravdu jasný obraz o tom, jaké jsou vaše cíle a jak je dosáhnete, říká Angela Fontes, ředitelka Behaviorální a ekonomické analýzy na University of Chicago.

„Existuje řada skvělých nástrojů pro online sledování, které lidem umožňují přidělit konkrétní částky rozpočtu jednotlivým kategoriím, jako je“ jídlo „nebo“ oblečení „,“ říká. „Použití těchto typů nástrojů by pomohlo lidem jasně porozumět jejich finančním volbám předtím, než je učiní, místo toho, aby později litovali.“

Aby se zabránilo krátkodobým nákupům a překročení výdajů, vytvořte rozpočet, který omezuje nákupy nepodstatných položek, říká Victor Ricciardi, spoluautor finančního chování: Hráči, služby, produkty a trhy. „Zapamatujte si, že dnešní nákupy budou mít za následek méně peněz při odchodu do důchodu,“ říká.

Stephen Wendel, šéf behaviorální vědy v Morningstar, říká, že lítost ukazuje, že lidé by si přáli aby se jim v minulosti dařilo lépe a obvykle se chtějí mít lépe i v budoucnu .

„To bohužel neznamená, že problém bude řešen,“ říká. „Lidé potřebují konkrétní nástroje, které pomohou překonat propast mezi záměrem a akcí.“

Otevřete účet pro odchod do důchodu

Pokud nemáte penzijní plán s příspěvkem zaměstnavatele, Angela Fontes doporučuje otevřít účet pro odchod do důchodu, jako například individuální investiční účet do kterého si můžete pravidelně odkládat své volné finanční prostředky. „Pokud lidé nejsou připraveni okamžitě se vrhnout do spoření na důchod, můžete pomoc získat online, zavolat finančnímu poradci nebo se zastavit na pobočce vaší banky, a získat další informace,“ říká. 

Použijte perspektivní zpětné vazby 

Další nástroje k vyloučení nebo snížení lítosti jsou méně zřejmé. Stephen Wendel z Morningstar doporučuje používat techniku, kterou vědci z oblasti chování nazývají perspektivní zpětnou vazbu. Zde je návod, jak to funguje: „Představte si, že jste v budoucnu a určitá událost se již stala,“ říká Wendel. „Například jste odešli do důchodu a nemáte peníze, které potřebujete, věci nejdou tak dobře, jak jste si představovali. Vysvětlete, proč se to stalo. “ Technika, říká Wendel, se soustřeďuje na změnu perspektivy: jste v budoucnu a pohlédnete zpět na něco, co se stalo. „Poté požádá lidi, aby vyprávěli příběh o tom, co vedlo k výsledku,“ říká. S touto technikou říká, že „budete cítit budoucí lítost a změníte směr dříve, než utratíte peníze způsobem, kterého by jste později litovali.“ Přeji všem aby zažívali co nejméně lítosti.