Korekce indexu S&P 500 a co bude dál?

Šokující zpráva – 5. února 2018 poklesl index S & P 500 o 7% ze svých nejvyšších hodnot a série 578 dní růstu je u konce. Co teď?Na věci je potřeba se dívat v kontextu. Index Dow Jones Industrial Average poklesl o 1175 bodů. Nedostal se tak ani do 100 největších poklesů v historii. Vše je o základních principech versus emoce. Prosté a jednoduché

Fakta:

Ekonomika se rozvíjí solidním tempem – aktuální údaje to jen dokazují.

Zisk ve čtvrtém čtvrtletí (Q4) byl velmi pozitivní a zbytek výhledu na rok 2018 je velmi slibný.

Inflace je nízká.

Úrokové sazby se zvedají, ale zůstávají na historicky nízké úrovni.

Na principech opravdu záleží.

Víte, dobrá zpráva je dobrá zpráva, dokud někdo nerozhodne, že je to špatná zpráva. Nevidíme výprodeje akcií a neexistují žádné slabé ekonomické údaje. Nevidíme globální centrální banky, které by signalizovaly masivně přísnější politiku. Nevidíme zprávy o špatných výnosech a snížené prognózy zisku.

Není to žádná velká makroekonomická událost.

Pondělní pokles spojený s posledními několika dny upoutává pozornost každého. Věděli jsme, že přijde korekce, ale nikdy není možné vědět kdy. Posledních pár dní tak trh koriguje nepochopitelnou euforii. Ale to je dobrá věc, protože to je investování. Investování je něco, co děláte s cíli a časovými horizonty. Tak funguje.

Jak vypadal trh v posledních 10 dnech a posledních 10 letech můžete vidět na grafech níže. Který z nich je pro vás důležitější?

Pomáháme lidem plánovat jejich odchod do důchodu a hospodařit s jejich bohatstvím. Viděli jsem volatilitu předtím a většina z vás, která právě čte tento článek, to také již viděla. Kromě dvou z poklesů v grafice níže  ( r.200 a R.2001) jsem je zažil všechny.

Nicméně,zde je měsíční graf indexu Dow Jones od roku 2000

Akcie se opět zotaví 

Medvědí trhy obvykle úzce souvisejí s recesemi. Krátkodobé poklesy neznamenají recesi. To jsou jen emoce.Necítím medvědí trh ani se ho nebojím. Výhled výdělků zůstává nadmíru optimistický. Analytici společnosti Thomson Reuters zvýšili svůj odhad zisku společností v indexu S & P 500 za rok 2018 o 9,00 USD za akcii, za posledních sedm týdnů na 155,26 USD. A to je většinou na základě pokynů poskytnutých během této letošní sezóny zisku za 4. čtvrtletí roku 2017. Manažerské týmy jsou rozhozeny ohledně pozitivního dopadu snížení daně z příjmů právnických osob, který byl v USA přijat koncem loňského roku. Aktuální sezóna příjmů za první čtvrtletí začíná v dubnu.Korporace pravděpodobně také oznámí, že slabý dolar posílil jejich zisky za první čtvrtletí.Zde můžete vidět jak dobře se Q4 sezóny vedlo. Jak je uvedeno níže v grafu od společnosti Bespoke, míra tržeb na této úrovni nebyla od posledního čtvrtletí roku 2004.

Podívejme se na to takto. Nejnovější pokles není o korporátních výnosech, je to strach, že dochází k mzdové inflaci a že Fed (Americká centrální banka) zareaguje agresivnějšími měnovou politikou. A to je to odkud na nás dýchá strach, že by to mohlo způsobit recesi – buď kvůli zpřísnění úvěrových podmínek, nebo vyvoláním finanční krize. Ano, Fed bude i nadále zvyšovat sazby ( stejně tak ČNB), ale bude to dělat krok za krokem, aby ekonomika stabilně rostla. Prezident Trump by nenavrhoval nového předsedu Fedu, pokud by jeho plány byly jiné. Jako vždy doporučuji, mějte plán. Pokud vás posledních pár dní přesvědčilo o tom, že nezvládáte krátkodobé výkyvy, tak váš plán a portfolio nejsou v souladu s vaší tolerancí vůči riziku. Pravděpodobně proto, že potřebujete v krátké době hotovost a dnes se díváte na nižší celkovou bilanci portfolia. Pokud v příštích 12 měsících nepotřebujete hotovost, zůstaňte klidní.

Zavolejte nám, pokud se vám nelíbí, jak se cítíte. Pomůžeme vám uklidnit vaše obavy nebo vám pomůžeme změnit Vaše portfolio.

 Pro to jsme tady. 

 

Ing. Jan Zendulka