Disciplína a investiční strategie

Disciplína znamená mnoho, mě osobně se nejvíce líbí definice slova disciplína jako výběr mezi tím co chci hned teď a tím co chci víc.

Howard Marks, spoluzakladatel  Oaktree Capital Management a dle časopisu Forbes jeden z nejbohatších lídí v USA jednou napsal: „Většina z nás ví, že dnes existuje mnoho možností a není známo, které z nich se opravdu stanou skutečností. Věci se neustále mění, což znamená, že zítra budou další nové možnosti. Tato nejistota, pokud jde o to, která z možností se stane realitou, je zdrojem rizika při investování. „

Nejistota a možnosti jsou součástí investování.

Na co jsou peníze? Nebo co pro vás peníze znamenají, je otázka, kterou u nás v Just Invest slyší klienti už od samého počátku spolupráce. Většina odpovědí se odráží v budoucích potřebách. Lidé chtějí aby jejich těžce vydělané prostředky rostly do částky, která bude financovat jejich touhu či potřebu. Vyžadují výnosy, které přesáhnou míru inflace, takže zítřejší peníze stojí za něco víc než peníze dnešní. To přece chceme od investování všichni, aby peníze dělali další peníze.

Mám rád příběhy a historky. Mám rád příběhy, které jsou poutavé, vtáhnou vás do děje i když fakta jsou už trochu neuvěřitelná. Problém, ale nastane, když se příběhy dostanou do cesty faktům. Pokud by byla fakta vzrušující a zábavná, všichni bychom rádi pročítali analýzy namísto románů a detektivek. To je důvod, proč jsou jednotlivý investoři tak okouzleni trhy obchodníků s finančními produkty.

Kdy jste naposledy slyšeli nudný příběh od manažera hedgeových fondů? Kdy jste naposledy byly na večírku a někdo kolem vyprávěl příběh o nudném investování?

Disciplína je podle mého názoru jedním z nejdůležitějších prvků každého finančního plánu a investiční strategie. Disciplína je popravdě nudná a nuda nás nutí věci měnit a hledat neustále nové možnosti. Pravda neznamená vždy skvělý příběh. Skutečnost mnohdy nevyvolává úroveň emocí, která lidi inspiruje. Jediní lidé, kteří vypráví o investiční disciplíně jsou ti, kteří díky ní dosáhli svých cílů. Vtipné je, že takové příběhy jsou nudné a nikdo je nechce slyšet. Raději si poslechneme krátký příběh toho chlápka co zdvojnásobil své peníze na IPO nebo ten ve kterém ta mladá holka během roku zdesetinásobila své peníze, jelikož má celé své portfolio v kryptoměnách.

Jak, ale změřit disciplínu. Tento okamžik přijde až na konci investičního horizontu, v okamžiku, kdy peníze, které jste investovali v průběhu 20ti let, narostli natolik, aby vám zafinancovali život, který jste si naplánovali.

Věci o kterých čteme v médiích každý den, nejsou nic jiného než oblaka dýmu, který má za účel jediné a to upoutat vaši pozornost a vyvolat ve vás emoce. Další krásný příběh, který se snaží narušit vaši disciplínu. Disciplína vám pomůže dosáhnout vašich cílů a neuhnout z cesty i když se na vás valí oblaka dýmu.

Pokud máte pocit, že vaše současná investiční strategie postrádá skutečnou disciplínu, kontaktujte nás. Máte-li pocit, že váš poradce upřednostňuje příběhy před fakty, zavolejte mi.